fbpx

Sõltuvusravi ja taastumine

Sõltuvusravi ja taastumine

Sõltuvusest tervenemise eesmärk on viia oma psühholoogiline ja sotsiaalne elu sellisele tasemele, et inimene oleks oma eluga piisavalt rahul ja õnnelik ning ei tahaks enam naasta uimastite ja alkoholi tarvitamise juurde. Taastumine seisneb isiklikus ja sotsiaalses arengus.
Kui inimene üksnes tahtejõu abil lõpetab ainete tarvitamise, kuid samas püsib tema depressioon ja igatsus ainete järele, siis ei saa teda tervenenuks pidada.Sellisel juhul surub inimene alla oma sõltuvuse ühe sümptomi, kuid sõltuvus ise depressiooni ja muude probleemide näol püsib (nn "kuiv kainus").
Lõpetamine on ainult esimene samm alkoholi- ja uimastisõltuvuse ravis.
Taastumise eesmärkide saavutamiseks (bio-psühho-sotsiaalne heaolu ilma soovita uuesti tarvitamist alustada) on vaja piisavalt aega, kuid te ei peaks seda aega kartma - elu paraneb järk-järgult kogu taastumisperioodi jooksul.
Otsus alustada sõltuvusravi (hakata taastuma) võib olla üks olulisemaid samme elus ja seda tuleb tõsiselt võtta. See tähendab, et taastumine peaks olema ainus oluline asi esimeses etapis (3-6 kuud) ja kõige tähtsam asi taastumise teises etapis (1-2 aastat). Kõik muud asjad tuleb kohandada taastumise järgi, mitte ohverdada taastumist muude oluliste asjade (töö, pere, raha jne) nimel.
Lähedaste toetus saab sõltuvusest taastumisele palju kaasa aidata. Paremad peresuhted ja sõltuvuse olemuse mõistmine muudavad taastumise kiiremaks ja püsivamaks. Seetõttu on väga oluline kaasata taastumisprotsessi ka sõltlase lähedasi.