Ravimisõltuvus
Ravimisõltuvus on oma olemuselt tugev sõltuvus. Selle esimesteks sümptomiteks on, kui arst on määranud ravimi, mille tarvitamist jätkatakse ka siis, kui seda enam ei soovita, annused suurenevad ja tarvitamiskorrad tihenevad ning on raske lõpetada – see võib viia sõltuvuse tekkimiseni.
Lõpetamisega võib kaasneda enesetunde halvenemine ehk nn võõrutussümptomid ja halva enesetunde vältimiseks jätkatakse ravimi tarvitamist. Sõltuvust tekitavate ravimite hulka loetakse tugevad valuvaigistid, rahustid, uinutid, aktiivsus- ja tähelepanuhäire ravis kasutatavad ravimid. Nii nagu sõltuvushäiretele omane, saab ka ravimisõltuvuse puhul rääkida psüühilisest ja füüsilisest sõltuvusest.
Ravimisõltuvus on kliiniliselt diagnoositav seisund ja kahtluse puhul tuleks esimese sammuna pöörduda psühhiaatri või vaimse tervise õe vastuvõtule. Sõltuvust hindab ja vajadusel edasise raviplaani koostab arst. Ravi koostöös spetsialistidega on tulemuslik. Iseseisvalt ravimite tarvitamise lõpetamisel võivad olla rasked võõrutusnähud ja sageli ei saada sellega omal käel hakkama, mis viib tarvitamise jätkumiseni.
Erinevalt alkoholi tarvitamise lõpetamisest võib psühhotroopsete ainete tarvitamise lõpetamine toimuda järk-järgult arsti koostatud plaani alusel, mis võtab arvesse kaasuvaid haigusi ja kasutatavaid ravimeid.
Liiga kiire ravimidoosi vähendamine võib mõnikord põhjustada väga ebameeldivaid ja vahel ka ohtlikke võõrutusnähte.
Psüühilises sõltuvuses oleva inimese jaoks on tähtis mõista kompulsiivse ravimitarvitamise olemust ja otsida teisi võimalusi enda rahustamiseks.
Ravimisõltuvuse puhul soovitame pärast vaimse tervise õe või psühhiaatri visiiti liituda sõltuvusravi programmiga “Tasakaalus elu”.
Raviprogramm “Tasakaalus elu”
Abi sõltuvusest tervenemisel
Osaledes meie raviprogrammis, kaob või väheneb sõltlasel vajadus tarvitada alkoholi või narkootilisi aineid. Sõltuvushaiguse mõistmine, uute toimetulekuoskuste omandamine ja nende elluviimine päevast päeva tõstab motivatsiooni elada kainet elu.
Ravi toimub individuaal- ja grupiteraapias. Selle kõige keskmes on ausa ja avatud elustiili õppimine, et aidata mõista oma keemiliste ainete tarvitamise tagajärgi, millest olulisemad on joomise ja/või uimastite tarvitamise mõjud sinu elule, tervisele ning perekonna- ja inimsuhetele.
Sõltlase elu on täis saladusi. Nende saladuste avamine ja grupis aus olemine on taastumise ja kaine elu võti. Häbi ja rääkimise künnis kaovad, kui mõistad, et grupi liikmed on kogenud sama mida sina.
Meie sõltuvusnõustajad teavad isiklikust kogemusest, milline on olnud elu sõltlasena ja mida taastuja vajab, et saavutada ja säilitada kaine eluviis. Nende kogemus sõltlasena, sellest taastumisel ja hariduse abil omandatud oskused on selle programmi tugevus. Lisaks isiklikule taastumiskogemusele on meie nõustajatel koolitus sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonnas.
Programm kestab 3–6 kuud.